Racionální postup obrany proti agresi a nepřátelství jen počkej zajíci!

Daniel Kroupa

Co je divného na tom, že se důstojník KGB chová jako důstojník KGB? Už v dobách Sovětského svazu kremlologové všeho druhu rozvíjeli sofistikované teorie o hlubokých důvodech toho či onoho rozhodnutí; ve skutečnosti však jen racionalizovali iracionálno. Kdo trochu střízlivě pozoroval vystupování L. I. Brežněva věděl, že jeho rozhodování určuje živočišný mocenský instinkt a nikoli racionalita. A kupodivu to fungovalo. Alespoň do té doby, dokud Západ postrádal politické vůdce odhodlané postavit se proti sovětské expanzi. Před tím se část politiků snažila úzkostlivě vyhýbat všemu, co by mohlo ruského medvěda popudit a tak nejednala, ale jen reagovala. Druhá, levicová část do Sovětského svazu promítala své ideály a ze všeho, co spáchal obviňovala Západ. Výsledná politika uvolňování napětí byla ve skutečnosti uvolňováním cesty sovětské expanzi, o které platilo, že s jídlem roste chuť.
Ruský vlk nebo medvěd - je to jedno....jen počkej zajíci!
 I dnes jsme svědky racionalizace ruské anexe Krymu. I dnes přihlížíme Západní bezradnosti tváří v tvář nehoráznému chování Ruska. Zpackanou ruskou operaci na východě Ukrajiny se někteří teoretici opět snaží racionalizovat. Mluví se o asymetrické válce jednadvacátého století, čímž se má vzbudit dojem, že se jedná o něco výjimečného, za čím stojí hluboce promyšlená strategie geniálního vůdce. Vše ale nasvědčuje tomu, že se starý pes KGB novým kouskům nenaučil a jenom opakuje osvědčené metody tzv. národně osvobozeneckého boje, tentokrát v blízkém zahraničí.

 I propagandistická a dezinformační kampaň ( ovšem s novým ideologickým pozadím a na nových mediích) je stejná. Z toho plyne i doporučení, jak se vůči ruské agresi chovat: stejně jako tenkrát - postavit se jí čelem. Projevit vůli se bránit. Ekonomickými sankcemi Rusko hospodářsky oslabit, zvýšením vojenských rozpočtů je uzbrojit. Jediné, čím nás totiž Rusko může ještě vydírat jsou fosilní paliva a jaderný potenciál. Rezervní zdroje ropy a plynu lze ale získat během pár roků. A že si lze poradit i tou druhou hrozbou nám právě předvádí izraelský protiraketový systém, který je schopen zachytit i rakety krátkého doletu. Pokud Evropa a Spojené státy takový systém instalují, ztrácí jaderná hrozba na významu. Rusové to ovšem vědí také; možná proto tak vyvádějí.


NEVÍTE KAM DÁL?

1968 ABBA Accordeon Afrika Agáta Aktuální info Alphaville Amerika Analogie Analýza Andrej Kiska Anna Kurnikova au-pair Basshunter Brandi Carlile Brilianty Bylinky Cestování Cestování. Moře Cicero Civilizace czaktualne CZportal český folklor a tance Člověk a Nemoc Debaty a názory Den boje za svobodu a demokracii Diamanty Die Moldau Dies irae Diktatura Diskuze Dobromysl obecná Dobrý vtip Drahé kameny Dvorak From the New World Dvořák Edith Piaf Eric Clapton Etické a humánní principy evergreen Evropská unie Exekutor v česku Facebook Fejeton Forever Young Fotografie Google Harlej Historie Hlad Hledání Hledání na internetu Houby Humor Imunita kojení a spánek Internetové smetiště Islám Izrael Jaro Kačaba Kaddafi Kamenný most Karel Kryl Kariera Káva kávovar Kelly Family Kobane Komunitní sítě Korsika Kritické myšlení Krokonoše Kuras Lady Gaga Lara Fabian Láska Legendy taneční hudby Lékař Lékař a bylinky Les Lyžování Manipulace Markéta Šichtařová Martinské Holé Mobbing Monitorovací přístroje Moře Moudro Moudrost věků Mozart Můj pohled na svět Mustafa Kemal Atatürk Názory News Novinky O dobrodiních O nejvyšším dobru a zlu Ovar Peníze Petra Procházková Petrova Bouda Pirati.cz Počasí Podnikání Pohádky Politika Pověz mi co jíš... Povodně Prezident Předjaří Příběhy Příroda Přítel rodiny Psychopatologie Ptáci Radujme se Relax Rostou Rusko a zlo Rušičky Řecko Sametová revoluce Santorini Selský rozum Seneca Smetana Socialismus Sociální sítě Sokrates Stoicismus Strach Svoboda Symphony no. 9 Šikana Šmejdi Švejk Tanky a Ukrajina teen song's Tenis Tenkrát na východě Tenkrát na Západě Teroristé The Beach Boys The ultimate western Trautenberk Trpajzlíci U řeky Události na internetu Události ve světě Ukrajina Urska Zolnir Slovenia Judo Úředník Václav Havel Válka Vánoce Velký švýcarský salašnický pes Verše Vlasta Burian Volkswagen WCstory Wimbledon Za vaši a naši svobodu Zákon Ze smetiště internetu Zelené Zimní sporty Židovské Život na dlani

Popular Posts

Vybraný příspěvek

STRACH a společnost. Pomalu i dost rychle se vytrácí rozum ve svobodné zemi? Takhle se jako společnost necháme státem vydírat? Já říkám "Nedej se člověče zalepit strachem a šikanou!"

MARKÉTA ŠICHTAŘOVÁ Dlouho to vypadalo, že základem společnosti je rodina  (a leckdo se zastydlou pubertou by ještě dodal, že zákl...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...