Den boje za svobodu a demokracii

Václav Havel
Historie a co je svátek 1939 a 1989
Jsou skupiny populace v Česku, co neví nic, žijí jinde ve svém světě spotřeby nebo škola a rodiče mladým nesdělili informace a nevyprávěli. I to je známo.
Den boje za svobodu a demokracii. Na památku události 17. listopadu 1939 se toto datum slavilo od roku 1941 také jako Mezinárodní den studentstva. Proto si toto datum připomínají pamětníci u Hlávkovy koleje v Praze.
Při zakázaných demonstracích 28. října 1939 připomínajících první svátek vzniku republiky bylo těžce zraněno několik účastníků.

Jeden z nich, vysokoškolský student Jan Opletal, 11. listopadu zemřel. O život ale přišel další mladý muž – Václav Sedláček, na jehož památku se zapomíná.
Podrobnosti o jeho životě zůstaly skryté spoustu let a je zvláštní že jako dělník nebyl komunistickou propagandou využit jako hrdina odboje.
Byl to ale právě pohřeb Jana Opletala, který se stal příležitostí pro další vystoupení vysokoškolských studentů proti okupantům.
„Zakázali nám hromadně se zúčastnit pohřbu, na všech fakultách vylepili vyhlášky, na kterých hrozili zavřením vysokých škol. A přece se nás na Albertově sešlo téměř deset tisíc,“ znějí z archivních záběrů hlasy studentů, kterým se podařilo utéct do Anglie.

Příslušníci Veřejné bezpečnosti tvrdě zasáhli 17. listopadu 1989 proti účastníkům studentského pochodu připomínající výročí nacistické represe proti vysokoškolákům. Tato akce vyvolala vlnu rozhořčení mezi československou veřejností a tehdy se ději daly do pohybu. Československo koncem roku 89 dospělo k demokracii a 17. listopad si tak dnes připomínáme jako začátek Sametové revoluce.

 Tenkrát, tenkrát voněl čas.
Velkou touhou okouzlil nás.
Tenkrát, tenkrát voněl čas
a já nevím, proč mlčelas.

A roky daly se
v závratný let,
vraťte se k nám dvěma,
vraťte se zpět.

Tenkrát, tenkrát voněl vřes
a já hledám, dál hledám dnes.
Tenkrát, tenkrát voněl čas
a jak koně, bílý koně
běžel kolem nás.

A roky daly se v závratný let,
vraťte se k nám dvěma, vraťte se zpět.

Tenkrát, tenkrát voněl vřes
a já hledám, dál hledám dnes.
Tenkrát, tenkrát voněl čas
a jak koně, bílý koně běžel kolem nás.

NEVÍTE KAM DÁL?

1968 ABBA Accordeon Afrika Agáta Aktuální info Alphaville Amerika Analogie Analýza Andrej Kiska Anna Kurnikova au-pair Basshunter Brandi Carlile Brilianty Bylinky Cestování Cestování. Moře Cicero Civilizace czaktualne CZportal český folklor a tance Člověk a Nemoc Debaty a názory Den boje za svobodu a demokracii Diamanty Die Moldau Dies irae Diktatura Diskuze Dobromysl obecná Dobrý vtip Drahé kameny Dvorak From the New World Dvořák Edith Piaf Eric Clapton Etické a humánní principy evergreen Evropská unie Exekutor v česku Facebook Fejeton Forever Young Fotografie Google Harlej Historie Hlad Hledání Hledání na internetu Houby Humor Imunita kojení a spánek Internetové smetiště Islám Izrael Jaro Kačaba Kaddafi Kamenný most Karel Kryl Kariera Káva kávovar Kelly Family Kobane Komunitní sítě Korsika Kritické myšlení Krokonoše Kuras Lady Gaga Lara Fabian Láska Legendy taneční hudby Lékař Lékař a bylinky Les Lyžování Manipulace Markéta Šichtařová Martinské Holé Mobbing Monitorovací přístroje Moře Moudro Moudrost věků Mozart Můj pohled na svět Mustafa Kemal Atatürk Názory News Novinky O dobrodiních O nejvyšším dobru a zlu Ovar Peníze Petra Procházková Petrova Bouda Pirati.cz Počasí Podnikání Pohádky Politika Pověz mi co jíš... Povodně Prezident Předjaří Příběhy Příroda Přítel rodiny Psychopatologie Ptáci Radujme se Relax Rostou Rusko a zlo Rušičky Řecko Sametová revoluce Santorini Selský rozum Seneca Smetana Socialismus Sociální sítě Sokrates Stoicismus Strach Svoboda Symphony no. 9 Šikana Šmejdi Švejk Tanky a Ukrajina teen song's Tenis Tenkrát na východě Tenkrát na Západě Teroristé The Beach Boys The ultimate western Trautenberk Trpajzlíci U řeky Události na internetu Události ve světě Ukrajina Urska Zolnir Slovenia Judo Úředník Václav Havel Válka Vánoce Velký švýcarský salašnický pes Verše Vlasta Burian Volkswagen WCstory Wimbledon Za vaši a naši svobodu Zákon Ze smetiště internetu Zelené Zimní sporty Židovské Život na dlani

Popular Posts

Vybraný příspěvek

STRACH a společnost. Pomalu i dost rychle se vytrácí rozum ve svobodné zemi? Takhle se jako společnost necháme státem vydírat? Já říkám "Nedej se člověče zalepit strachem a šikanou!"

MARKÉTA ŠICHTAŘOVÁ Dlouho to vypadalo, že základem společnosti je rodina  (a leckdo se zastydlou pubertou by ještě dodal, že zákl...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...