Racionální postup obrany proti agresi a nepřátelství jen počkej zajíci!

Daniel Kroupa

Co je divného na tom, že se důstojník KGB chová jako důstojník KGB? Už v dobách Sovětského svazu kremlologové všeho druhu rozvíjeli sofistikované teorie o hlubokých důvodech toho či onoho rozhodnutí; ve skutečnosti však jen racionalizovali iracionálno. Kdo trochu střízlivě pozoroval vystupování L. I. Brežněva věděl, že jeho rozhodování určuje živočišný mocenský instinkt a nikoli racionalita. A kupodivu to fungovalo. Alespoň do té doby, dokud Západ postrádal politické vůdce odhodlané postavit se proti sovětské expanzi. Před tím se část politiků snažila úzkostlivě vyhýbat všemu, co by mohlo ruského medvěda popudit a tak nejednala, ale jen reagovala. Druhá, levicová část do Sovětského svazu promítala své ideály a ze všeho, co spáchal obviňovala Západ. Výsledná politika uvolňování napětí byla ve skutečnosti uvolňováním cesty sovětské expanzi, o které platilo, že s jídlem roste chuť.
Ruský vlk nebo medvěd - je to jedno....jen počkej zajíci!
 I dnes jsme svědky racionalizace ruské anexe Krymu. I dnes přihlížíme Západní bezradnosti tváří v tvář nehoráznému chování Ruska. Zpackanou ruskou operaci na východě Ukrajiny se někteří teoretici opět snaží racionalizovat. Mluví se o asymetrické válce jednadvacátého století, čímž se má vzbudit dojem, že se jedná o něco výjimečného, za čím stojí hluboce promyšlená strategie geniálního vůdce. Vše ale nasvědčuje tomu, že se starý pes KGB novým kouskům nenaučil a jenom opakuje osvědčené metody tzv. národně osvobozeneckého boje, tentokrát v blízkém zahraničí.

 I propagandistická a dezinformační kampaň ( ovšem s novým ideologickým pozadím a na nových mediích) je stejná. Z toho plyne i doporučení, jak se vůči ruské agresi chovat: stejně jako tenkrát - postavit se jí čelem. Projevit vůli se bránit. Ekonomickými sankcemi Rusko hospodářsky oslabit, zvýšením vojenských rozpočtů je uzbrojit. Jediné, čím nás totiž Rusko může ještě vydírat jsou fosilní paliva a jaderný potenciál. Rezervní zdroje ropy a plynu lze ale získat během pár roků. A že si lze poradit i tou druhou hrozbou nám právě předvádí izraelský protiraketový systém, který je schopen zachytit i rakety krátkého doletu. Pokud Evropa a Spojené státy takový systém instalují, ztrácí jaderná hrozba na významu. Rusové to ovšem vědí také; možná proto tak vyvádějí.


Popular Posts

NEVÍTE KAM DÁL?

O nejvyšším dobru a zlu Tenkrát na východě Dies irae Ze smetiště internetu Svoboda Sociální sítě Den boje za svobodu a demokracii czaktualne Kariera Historie Dobrý vtip Můj pohled na svět Příroda Radujme se Události ve světě Analogie Internetové smetiště Ukrajina Válka CZportal Peníze Sametová revoluce Facebook Trpajzlíci Za vaši a naši svobodu Cestování Fotografie Humor Islám Láska Pověz mi co jíš... Prezident Teroristé evergreen teen song's Amerika Debaty a názory Etické a humánní principy Google Tenkrát na Západě Aktuální info Analýza Dvorak From the New World Fejeton Hledání na internetu Komunitní sítě Legendy taneční hudby News Novinky Názory Politika Příběhy Události na internetu Člověk a Nemoc Řecko Život na dlani Afrika Brilianty Cestování. Moře Civilizace Diamanty Diktatura Drahé kameny Evropská unie Hledání Izrael Kaddafi Karel Kryl Korsika Les Lyžování Lékař Markéta Šichtařová Martinské Holé Moudro Počasí Psychopatologie Předjaří Rusko a zlo Santorini Selský rozum Seneca Socialismus The ultimate western Zimní sporty český folklor a tance Šmejdi Židovské 1968 ABBA Accordeon Agáta Alphaville Andrej Kiska Anna Kurnikova Basshunter Brandi Carlile Bylinky Cicero Die Moldau Diskuze Dobromysl obecná Dvořák Edith Piaf Eric Clapton Exekutor v česku Forever Young Harlej Hlad Houby Imunita kojení a spánek Kamenný most Kačaba Kelly Family Kobane Kritické myšlení Krokonoše Kuras Káva Lady Gaga Lara Fabian Lékař a bylinky Manipulace Mobbing Monitorovací přístroje Moudrost věků Mozart Moře Mustafa Kemal Atatürk O dobrodiních Ovar Petra Procházková Petrova Bouda Pirati.cz Podnikání Pohádky Povodně Přítel rodiny Relax Rostou Rušičky Smetana Sokrates Stoicismus Strach Symphony no. 9 Tanky a Ukrajina Tenis The Beach Boys Trautenberk U řeky Urska Zolnir Slovenia Judo Velký švýcarský salašnický pes Verše Vlasta Burian Volkswagen Václav Havel Vánoce WCstory Wimbledon Zelené Zákon au-pair kávovar Úředník Šikana Švejk

Vybraný příspěvek

Dobrý vtip! Židovský....

Grilování....steak Do domu vedle početné katolické rodiny se nastěhoval Žid. Každý pátek, v den tradičního katolického půstu, když katol...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...