Den boje za svobodu a demokracii

Václav Havel
Historie a co je svátek 1939 a 1989
Jsou skupiny populace v Česku, co neví nic, žijí jinde ve svém světě spotřeby nebo škola a rodiče mladým nesdělili informace a nevyprávěli. I to je známo.
Den boje za svobodu a demokracii. Na památku události 17. listopadu 1939 se toto datum slavilo od roku 1941 také jako Mezinárodní den studentstva. Proto si toto datum připomínají pamětníci u Hlávkovy koleje v Praze.
Při zakázaných demonstracích 28. října 1939 připomínajících první svátek vzniku republiky bylo těžce zraněno několik účastníků.

Jeden z nich, vysokoškolský student Jan Opletal, 11. listopadu zemřel. O život ale přišel další mladý muž – Václav Sedláček, na jehož památku se zapomíná.
Podrobnosti o jeho životě zůstaly skryté spoustu let a je zvláštní že jako dělník nebyl komunistickou propagandou využit jako hrdina odboje.
Byl to ale právě pohřeb Jana Opletala, který se stal příležitostí pro další vystoupení vysokoškolských studentů proti okupantům.
„Zakázali nám hromadně se zúčastnit pohřbu, na všech fakultách vylepili vyhlášky, na kterých hrozili zavřením vysokých škol. A přece se nás na Albertově sešlo téměř deset tisíc,“ znějí z archivních záběrů hlasy studentů, kterým se podařilo utéct do Anglie.

Příslušníci Veřejné bezpečnosti tvrdě zasáhli 17. listopadu 1989 proti účastníkům studentského pochodu připomínající výročí nacistické represe proti vysokoškolákům. Tato akce vyvolala vlnu rozhořčení mezi československou veřejností a tehdy se ději daly do pohybu. Československo koncem roku 89 dospělo k demokracii a 17. listopad si tak dnes připomínáme jako začátek Sametové revoluce.

 Tenkrát, tenkrát voněl čas.
Velkou touhou okouzlil nás.
Tenkrát, tenkrát voněl čas
a já nevím, proč mlčelas.

A roky daly se
v závratný let,
vraťte se k nám dvěma,
vraťte se zpět.

Tenkrát, tenkrát voněl vřes
a já hledám, dál hledám dnes.
Tenkrát, tenkrát voněl čas
a jak koně, bílý koně
běžel kolem nás.

A roky daly se v závratný let,
vraťte se k nám dvěma, vraťte se zpět.

Tenkrát, tenkrát voněl vřes
a já hledám, dál hledám dnes.
Tenkrát, tenkrát voněl čas
a jak koně, bílý koně běžel kolem nás.

Popular Posts

NEVÍTE KAM DÁL?

O nejvyšším dobru a zlu Tenkrát na východě Dies irae Ze smetiště internetu Svoboda Sociální sítě Den boje za svobodu a demokracii czaktualne Kariera Historie Dobrý vtip Můj pohled na svět Příroda Radujme se Události ve světě Analogie Internetové smetiště Ukrajina Válka CZportal Peníze Sametová revoluce Facebook Trpajzlíci Za vaši a naši svobodu Cestování Fotografie Humor Islám Láska Pověz mi co jíš... Prezident Teroristé evergreen teen song's Amerika Debaty a názory Etické a humánní principy Google Tenkrát na Západě Aktuální info Analýza Dvorak From the New World Fejeton Hledání na internetu Komunitní sítě Legendy taneční hudby News Novinky Názory Politika Příběhy Události na internetu Člověk a Nemoc Řecko Život na dlani Afrika Brilianty Cestování. Moře Civilizace Diamanty Diktatura Drahé kameny Evropská unie Hledání Izrael Kaddafi Karel Kryl Korsika Les Lyžování Lékař Markéta Šichtařová Martinské Holé Moudro Počasí Psychopatologie Předjaří Rusko a zlo Santorini Selský rozum Seneca Socialismus The ultimate western Zimní sporty český folklor a tance Šmejdi Židovské 1968 ABBA Accordeon Agáta Alphaville Andrej Kiska Anna Kurnikova Basshunter Brandi Carlile Bylinky Cicero Die Moldau Diskuze Dobromysl obecná Dvořák Edith Piaf Eric Clapton Exekutor v česku Forever Young Harlej Hlad Houby Imunita kojení a spánek Kamenný most Kačaba Kelly Family Kobane Kritické myšlení Krokonoše Kuras Káva Lady Gaga Lara Fabian Lékař a bylinky Manipulace Mobbing Monitorovací přístroje Moudrost věků Mozart Moře Mustafa Kemal Atatürk O dobrodiních Ovar Petra Procházková Petrova Bouda Pirati.cz Podnikání Pohádky Povodně Přítel rodiny Relax Rostou Rušičky Smetana Sokrates Stoicismus Strach Symphony no. 9 Tanky a Ukrajina Tenis The Beach Boys Trautenberk U řeky Urska Zolnir Slovenia Judo Velký švýcarský salašnický pes Verše Vlasta Burian Volkswagen Václav Havel Vánoce WCstory Wimbledon Zelené Zákon au-pair kávovar Úředník Šikana Švejk

Vybraný příspěvek

Dobrý vtip! Židovský....

Grilování....steak Do domu vedle početné katolické rodiny se nastěhoval Žid. Každý pátek, v den tradičního katolického půstu, když katol...

Related Posts Plugin for WordPress, Blogger...